Ana Sayfa
Eğitim
Lisans Rehberi

LİSANS REHBERİ

Birinci sınıfa yeni başlayan öğrenciler, derslerin başladığı ilk hafta, bir tanıtım programına dâhil edilir. Bu program çerçevesinde öğrencilere, derslerin işlenişi, öğretim üyelerinin beklentileri, Bölüm Başkanlığının görevleri, öğrenci temsilciliği ve kütüphanenin işleyişi gibi bir öğrencinin ihtiyaç duyacağı temel bilgiler sunulur.

Öğrenciler, barınma için Kredi Yurtlar Kurumu’nun, Sakarya Üniversitesi’nin ve diğer özel kuruluşların imkânlarından faydalanabilir.

Kaydını yapan öğrenciler, kendisi için temel ihtiyaç duyduğu Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi (SABİS) hakkında bilgilendirilir.

Her dönem, öğrencilerin mesleki eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla, gezi programları düzenlenmektedir. Bu amaçla, öğrencilerimizi, Dışişleri Bakanlığı, TBMM, Avrupa Birliği Bakanlığı, Araştırma Merkezleri gibi kurumlara göndermekteyiz.

Öğrencilerimiz isterlerse yaz döneminde çeşitli kurumlarda staj yapabilmektedir. Bölüm olarak zorunlu stajımız bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerimizi bu yönde teşvik etmekteyiz.

Öğrencilerimiz, 3. Dönemden itibaren ERASMUS programından faydalanabilmektedir. Her yıl çok sayıda öğrencimizi, en az bir eğitim dönemi, Avrupa Birliği ülkelerinde anlaşmalı olduğumuz yabancı üniversitelere göndermekteyiz.

Aynı zamanda öğrencilerimiz, FARABİ programı çerçevesinde Türkiye’deki diğer üniversitelerde de eğitimlerini bir yıl süreyle devam ettirebilirler.

Son sınıfa gelen öğrencilerimiz ise, öğretim üyelerinden birisinin, Başkanlığımız tarafından danışman olarak atanmasıyla birlikte, bu danışman öğretim üyesinin gözetiminde BİTİRME ÖDEVİ hazırlamakla yükümlüdür. Bitirme ödevleri hazırlanırken şu kılavuz dikkate alınacaktır.