Ana Sayfa
Duyurular
Seçmeli Yabancı Dil ve Seçmeli Ders Duyurusu

SEÇMELİ YABANCI DİL VE SEÇMELİ DERS DUYURUSU

3. ve 4. sınıftaki yabancı dil dersleri zorunlu seçmeli olmaktan çıkartılarak normal bölüm seçmeli haline getirilmiştir. Dolayısıyla dileyen öğrenciler (toplam 11 seçmeli şartını tamamlamak kaydıyla) hiçbir seçmeli yabancı dil almadan da mezun olabilecektir.

Seçmeli yabancı dil almak isteyenler ise:

  1. İlgili dillerden sadece 1 tanesini seçebilecek ve o dilde ilerleyecektir (Örneğin, Almanca 1 alıp seneye de Fransızca 1 alarak bunları 2 seçmeli olarak saydıramaz. Ancak daha önce aldığı Almanca 1 yerine Fransızca 1’i yükseltmeye alabilir ve sonrasında Fransızca’dan devam edebilir).
  2. Seçilen yabancı dilde ilerlemek isteğe bağlıdır (4 seviyeyi de tamamlamak zorunlu değil. Örneğin öğrenci 1 ve 2’yi alıp sonrasında devam etmeyebilir).
  3. Devam etmek isteyenler ise bir alt seviyede başarılı olmadan bir üst seviyeyi alamayacaktır (2. seviyeyi başarmadan 3. seviyeyi alamaz).
  4. Öğrenci anadili olan seçmeli yabancı dil dersini alamayacaktır.

2018/2019 öğretim yılında alınan seçmeli yabancı dil dersleri de normal bölüm seçmeli olarak kabul edilecektir.  

Burada belirtilen maddelere aykırı olarak sistem tarafından dersler verilmiş ve onaylanmış olsa dahi mezuniyet komisyonu yukarıdaki şartlar uyarınca transkriptinizi inceleyecektir. Mezuniyet durumunuzun etkilenmemesi ve ileride bir mağduriyet yaşanmaması adına belirtilen maddelere uymanız rica olunur.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencilerinin mezun aşamasına gelmesi için BÜTÜN ZORUNLU DERSLERDEN + 11 BÖLÜM SEÇMELİ + 2 ÜNİVERSİTE ORTAK SEÇMELİ + GİRİŞİMLİK VE PROJE YÖNETİMİ derslerinden başarılı olmak zorundadırlar.